Dánia - földrajz
2008.01.03. 21:13
DÁNIA FÖLDRAJZA
Dánia igazán kis ország; legnagyobb része a Jütland-félszigeten helyezkedik el. Jütland (Jylland) déli határa Németországgal szomszédos, ez Dánia egyetlen szárazföldi kapcsolata az európai kontinenshez. Nyugatról az Északi-tengerrel, keletről a Balti-tengerrel határos az ország. Északon a Norvégiától és Svédországtól elválasztó Skagerrak- és Kattegat-szorosok találhatók. Koppenhága Sjaellandon, a legnagyobb szigeten, a szárazföldtől keletre található. Dánia legnagyobb része alföld, termékeny földekkel, dimbes-dombos tájakkal, bükkerdőkkel, és hanga borította lápokkal. Az országban egy árva hegy sem található, a legmagasabb pontja, a jütlandi Tavas-körzetben található Yding Skovhřj csupán 173 méter, az átlagos tengerszint feletti magasság csupán 30 méter. Az ország nyugati partja alacsonyan fekszik és dűnék, illetve homokzátonyok borítják. A valamivel magasabb keleti part fjordok sorozatából áll, amelyek mélyen behatolnak a szárazföldbe. A legészakabban fekvő Limfjorden kelet-nyugati irányban húzódik végig a Jylland-félszigeten, egészen a Kattegattól az Északi tengerig.
- Terület: 43 094 km˛ (ebből szárazföld 42 394 km˛, vízfelszín 700 km˛)
A Jylland-félszigeten kívül 474 kisebb-nagyobb szigetből áll, amelyek közül kb. 100-nak van állandó lakossága.
- Legnagyobb szigetei: Sjaelland (7016 km˛), Fyn (2976 km˛), Lolland (1241 km˛), Bornholm (587 km˛), Falster (514 km˛).
- Norvégiától elválasztó Skagerrak-szoros 125 km széles, a Svédországtól elválasztó Kattegat 75 km-es, illetve délebbre az Oresund-tengerszoros 4 km széles.
- Természeti kincsek: földgáz, petróleum, halászat, só, mészkő, kövek, kavics, homok.
- ásványkincsekben szegény, kicsiny szénlelőhelyeit ma már nem érdemes kiaknázni; a bányászat építőkövek, a porcelángyártáshoz használt kaolin, valamint cement- és téglaipari nyersanyagok kitermelésére szorítkozik.
Éghajlat: hűvös, nedves óceáni klíma jellemzi. Dánia mintegy 1000 km-rel fekszik közelebb az északi pólushoz, mint Magyarország. Ez a távolság elsősorban a nappalok hosszában érezteti hatását: a nyári éjszakák jóval hosszabbak, mint nálunk, a téli hónapokban viszont a nap alig 4-5 órán át van a látóhatár felett. Ennek ellenére a dán telek korántsem zordak; a január átlagos középhőmérséklete 0°C körül van, melynek oka az óceán közelsége: a nyugati szelek a Golf-áram melegével fűtik Dánia területét.
|