Pozitivizmus (Russell, Quine) + Sartre
2007.12.27. 18:48
A 19. sz. vgi – 20. sz.-i filozfinak kt irnyzata van:
- egzisztencialista: Dilthey (a 19. sz. 3. harmadban mkdtt, nem igazn egzisztencialista), Sartre
- pozitivista : Russell, Quine (nem tekintette magt pozitivistnak, de a pozitivizmushoz hasonl gondolatokat fejtegetett, ezrt soroljuk ide)
Egzisztencializmus: trtnetileg a romantikus s az letfilozfiai rnyalatokhoz van kze, ebbl tovbbfejlesztve hoztk ltre.
Dilthey gondolatai a korai pozitivizmusra voltak vlaszreakcik. Szerinte a pozitivizmus eszmi elseklyesedtek s az embert nem teljes valsgban vizsglta. Az jkori filozfia egy nagy betegsgben szenved miszerint az embert passzv megismer lnyknt vizsglja, akinek az a feladata, hogy rlsson a vilgra. D. szerint az ember teljes, cselekv lny. Nem beszlhetnk humntudomnyokrl, ha a termszettudomnyos normarendszert akarjuk alkalmazni a humntudomnyokra.
Hermenentika:
Thomas Hobbes tallta ki.
Lncing: sok ember teszi ki, akik egymssal kapcsoldnak, ezek kitesznek egy nagy, teljes embert (az llamot). Ez a nagy ember gy rez, ahogy a tbbi kicsi, amikbl ll. Teht meg kell rteni sajt magunkat s akkor megismerjk az llamot is.
Homo homine lupus – ember embernek farkasa.
Mindenki harca mindenki ellen, ez a bels kzssgek mkdsi elve. A racionalizmust el kell utastani, hiszen nincs sszersg a trsadalmi talakulsban s folyamatokban.
Az ember llandan harcol s hatalomra tr. Ezt el kell nyomni s el kell szortani. Az erszak alkalmazs jogt pedig t kell ruhzni a szuvernre (kp.-i hatalom) egy trsadalmi szerzds keretben. Ezek utn egyedl nem lehet erszakot alkalmazni.
Az ember valamiben nagyon profi, ez pedig az ls.
A humanista tudomnyok klnljenek el a termszettudomnyoktl. A humn tud. mdszerei magba foglaljk ugyan a termtud. mdszereit, de a termtud-nak mg vannak sajt mdszerei is. A szellemtudomnyok kln jl lehatrolhat rszt alkotnak a termszettudomnyokon bell, mdszertani szempontbl.
Szellemtudomnyok – ez a legjobb sz r, elismeri hogy ez ember cselekv lny (a pozitivizmus hinyos emberkppel lpett fel ebbl a szempontbl).
Kanthoz kapcsoldik – a szellemtudomnyok trgyt a termtud. trgytl egy dolog vlasztja el: a szabadsg. A termtudomnyok determinisztikus vilgot vizsglnak.
Sartre:
Egzisztencializmus fajti:
- Fldrajzi:
o Nmet: a fenomelgibl alakult ki (Edmund Hasserl a legfbb alakja, Sartre is t hallgatta)
o Francia
- Tipolgia:
o Ateista: Sartre, Heidegger
o Keresztny
Van egy kzs gondolatuk, ez az egzisztencializmus f gondolata:
Az egzisztencia mindig megelzi az esszencit. Vagyis ahhoz hogy elgondolkozzunk azon, hogy mi is az ember, mr lteznie kell az embernek.
Hogyan hatrozzuk meg az ember fogalmt?
- A cselekedetei ltal. Az ember nem ms, mint amiv sajt magt teszi – szubjektivits elve. Az ember szabadon vlaszt s dnt, ezzel meghatrozza, hogy mit tekint embernek. Nem csak magnak, hanem az egsz vilgnak is kinyilatkoztatja, hogy mit tart embernek: ezt cselekedtem, teht ezt tartom jnak. A cselekedet nem lehet rossz, hanem csak j, mivel megteszem.
Sartre szerint az egzisztencializmus valjban egy humanista tallmny, hiszen az embert visszahelyezi sajt jogaiba. Az ember hatrozza meg, hogy kicsoda/micsoda is valjban, ez nem Isten feladata. A keresztny egzisztencializmus az embertl ezt elragadta, most S. visszaszolgltatja.
Mi az rtk?
Nem Istentl szrmazik. Kizrlag az embernek van joga eldnteni, hogy ki , mi . Nem kls mrrendszerrel kell mrni a cselekvseket.
Nem rzsek irnytjk a cselekedeteket, hiszen azokat a cselekedetek hatrozzk meg. Elbb cselekszem, aztn vannak rzseim a cselekvssel kapcsolatban.
Az emberi termszet ltezse:
- Adottsg, ami cselekvsre indt, ott van minden cselekvsnkben.
S. ezt visszautastja – ilyen nincs, de lehet hajlam vagy kpessg, de ezek rtktelenek, amg valamilyen cselekvsben meg nem nyilvnulnak. Pl.: hiba van valakinek j zenei hallsa, attl mg nem lesz zsenilis zeneszerz, pedig a kpessg megvan benne, de a cselekvsei ltal azz vlik.
Az egzisztencialista irodalmat eltlik.
S. reagl r: nem az a baj, hogy alantas hsk szerepelnek bennk (hiszen Zolval nem volt gond), hanem, hogy ezek az emberek gy vannak brzolva, hogy felelsek azrt amilyenek (Nana nem tehet arrl amilyen). Ez megrmiszti a kritikusokat s az olvast. Az egzisztencialista rk nem mentik fel a figurikat, mind egytl egyig bns.
S. fellp az ellen, hogy az embernek ltezik fogalma az ember ltezse eltt. Ha az embert Isten teremtette, akkor ltezett egy emberfogalom, aminek a mintjra alkotta Isten az embereket.
A 18. sz.-i francia ateistk megtartottk azt az elgondolst, hogy az ember fogalma megelzi az ember egzisztencijt. S. szerint ez egy olyan maradvny, amit fel kell szmolni.
A POZITIVISTK:
Quine: inkbb analitikus filozfus
Russell: a (logikai) pozitivizmus els kpviselje
Ketts szempont: (asszem az rsa)
- tanknyvszer msodirodalom
- dokumentum is: dokumentlja az r eszmit
2 hres eszme:
- A tuds ketts elmlete:
- lers rvn szerzett
- ismeretsg rvn szerzett
- Russelli elmletek (a tuds ketts elmletn bell)
A tuds ketts elmlete:
- Ismeretsg rvn szerzett tuds:
Vannak olyan adatok a megismersben, amelyek a tovbbi megismers alapjai. Ezekkel kzvetlen megismersben vagyunk.
Az elmnkben lv kategrik az univezlk.
R. szerint ltezik klvilg (ugye a szolipszizmus szerint csak n ltezem s nincs klvilg, minden, amit ltok az csak a kpzetem – ez cfolhatatlan)
R. azt mondja, hogy ltezik egy rajtunk kvlll vilg s ez egy sztnszeren megjelen hit, amely abbl a bizonyossgbl addik, hogy vannak az elmmben rzelmi adatok is. Ez viszont csak hit, nem bizonyossg. Csak a ltemrl van bizonyossg, ezzel kzvetlen ismeretsgben llok.
Ennl a rsznl lankadt a figyelmem, ha nem rtitek az nem a ti hibtok, n se rtem.
Bizonyossg kategrijba tartozik:
- rzett adataim
- ezekrl szl eszmim (gondolataim, ideim)
- emlkkpek (ltezik ugye rzett meg szlelt adat – ha becsukom a szemem ezek emlkk vlnak)
- ltalnos fogalmak (elmmben vannak, Locke-i idek)
- Lers rvn szerzett ismeret:
- fizikai trgyakrl
- msok njrl
ltalnos fogalmak segtsgvel vgezzk.
A lers funkcija, hogy a fizikai trgyakat s msok njt hozzfrhetv tegye szmunkra.
A fizikai trgyak jellemzi:
- fggetlenek az rzkelsnktl
- trben mozognak (a trben elfoglalt hely mozog egytt a trgyakkal)
- rzkelhet tulajdonsgaik vannak (de a valsgban mondjuk nincs sznk, mert az rzett adat csak a tudatunkban van)
Na, most egy bonyolultabb rsz jn (vagy csak nekem bonyolult?)
Ltezik egy olyan individuum, aki
- megrta a Waverley-t
- klt volt
- s nincs belle tbb
Ez lenne Walter Scott.
Htha matematikailag jobban megy:
Minden x-re igaz az olyan y, hogy:
- rta a Waverley-t
- klt
- x = y
Az lltsok finom szerkezett gy lehet meghatrozni, hogy prediktumot lltunk egy individuumba. 2 fle individuum nv van:
o tulajdonnv (Jnos)
o a nv s az egyed kzti kapcsolat nem konvencin nyugszik. Pl.: a jelenlegi magyar kirly – a szavak jelentse alapjn tudjuk hogy kirl van sz. Univerzlk (ltalnos fogalmak): magyar, kirly – ezek metszete jelenti azt a bizonyos szemlyt.
Quine: (kb. 4 perc maradt r)
F gondolata: ne szaportsuk feleslegesen a ltezket.
Mit jelent az, ha az ajtban megjelenik egy kopasz vagy/s szakllas ember?
Mieltt megjelent volna meg volt a lehetsg, hogy az ajtban vagy egy kopasz vagy egy szakllas ember jelenik meg. Teht van egy lehetsg szerinti kopasz ember s van egy lehetsg szerinti szakllas ember. Na de mi van akkor, ha egy kopasz-szakllas ember jelenik meg? Tk flsleges szaportani a lehetsg szerinti ltezk szmt.
2 kpzeletbeli elmlet:
- MacX – ami egy r ember neve (ugye X helyre brmit behelyettesthetnk)
- Whyman (mirtpasi) – aki a mirtekkel foglalkozik
Ezek ellen lp fel Q., mert szaportannk az ilyenekkel a lehetsges ltezk szmt.
Ez j:
A PEGAZUS NEM LTEZIK. Ez az llts mire vonatkozik? A pegazusra? Hiszen az nem ltezik… hogy llthatnnk brmit is egy olyan dologrl, ami nem ltezik…
A ltezsi kijelentsek nem a dolgokrl szlnak, hanem a szrl, nyelvi kifejezseink rendszerrl.
|