Jegyzetek - 1. flv
 
Jegyzetek - 2. flv
 
Jegyzetek - 3. flv
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Filozfiatrtnet
Filozfiatrtnet : Pozitivizmus (Russell, Quine) + Sartre

Pozitivizmus (Russell, Quine) + Sartre

  2007.12.27. 18:48

...

A 19. sz. vgi – 20. sz.-i filozfinak kt irnyzata van:

- egzisztencialista: Dilthey (a 19. sz. 3. harmadban mkdtt, nem igazn egzisztencialista), Sartre

- pozitivista : Russell, Quine (nem tekintette magt pozitivistnak, de a pozitivizmushoz hasonl gondolatokat fejtegetett, ezrt soroljuk ide)

Egzisztencializmus: trtnetileg a romantikus s az letfilozfiai rnyalatokhoz van kze, ebbl tovbbfejlesztve hoztk ltre.

Dilthey gondolatai a korai pozitivizmusra voltak vlaszreakcik. Szerinte a pozitivizmus eszmi elseklyesedtek s az embert nem teljes valsgban vizsglta. Az jkori filozfia egy nagy betegsgben szenved miszerint az embert passzv megismer lnyknt vizsglja, akinek az a feladata, hogy rlsson a vilgra. D. szerint az ember teljes, cselekv lny. Nem beszlhetnk humntudomnyokrl, ha a termszettudomnyos normarendszert akarjuk alkalmazni a humntudomnyokra.

Hermenentika:

Thomas Hobbes tallta ki.

Lncing: sok ember teszi ki, akik egymssal kapcsoldnak, ezek kitesznek egy nagy, teljes embert (az llamot). Ez a nagy ember gy rez, ahogy a tbbi kicsi, amikbl ll. Teht meg kell rteni sajt magunkat s akkor megismerjk az llamot is.

Homo homine lupus – ember embernek farkasa.

Mindenki harca mindenki ellen, ez a bels kzssgek mkdsi elve. A racionalizmust el kell utastani, hiszen nincs sszersg a trsadalmi talakulsban s folyamatokban.

Az ember llandan harcol s hatalomra tr. Ezt el kell nyomni s el kell szortani. Az erszak alkalmazs jogt pedig t kell ruhzni a szuvernre (kp.-i hatalom) egy trsadalmi szerzds keretben. Ezek utn egyedl nem lehet erszakot alkalmazni.

Az ember valamiben nagyon profi, ez pedig az ls.

A humanista tudomnyok klnljenek el a termszettudomnyoktl. A humn tud. mdszerei magba foglaljk ugyan a termtud. mdszereit, de a termtud-nak mg vannak sajt mdszerei is. A szellemtudomnyok kln jl lehatrolhat rszt alkotnak a termszettudomnyokon bell, mdszertani szempontbl.

Szellemtudomnyok – ez a legjobb sz r, elismeri hogy ez ember cselekv lny (a pozitivizmus hinyos emberkppel lpett fel ebbl a szempontbl).

Kanthoz kapcsoldik – a szellemtudomnyok trgyt a termtud. trgytl egy dolog vlasztja el: a szabadsg. A termtudomnyok determinisztikus vilgot vizsglnak.

Sartre:

Egzisztencializmus fajti:

- Fldrajzi:

o Nmet: a fenomelgibl alakult ki (Edmund Hasserl a legfbb alakja, Sartre is t hallgatta)

o Francia

- Tipolgia:

o Ateista: Sartre, Heidegger

o Keresztny

Van egy kzs gondolatuk, ez az egzisztencializmus f gondolata:

Az egzisztencia mindig megelzi az esszencit. Vagyis ahhoz hogy elgondolkozzunk azon, hogy mi is az ember, mr lteznie kell az embernek.

Hogyan hatrozzuk meg az ember fogalmt?

- A cselekedetei ltal. Az ember nem ms, mint amiv sajt magt teszi – szubjektivits elve. Az ember szabadon vlaszt s dnt, ezzel meghatrozza, hogy mit tekint embernek. Nem csak magnak, hanem az egsz vilgnak is kinyilatkoztatja, hogy mit tart embernek: ezt cselekedtem, teht ezt tartom jnak. A cselekedet nem lehet rossz, hanem csak j, mivel megteszem.

Sartre szerint az egzisztencializmus valjban egy humanista tallmny, hiszen az embert visszahelyezi sajt jogaiba. Az ember hatrozza meg, hogy kicsoda/micsoda is valjban, ez nem Isten feladata. A keresztny egzisztencializmus az embertl ezt elragadta, most S. visszaszolgltatja.

Mi az rtk?

Nem Istentl szrmazik. Kizrlag az embernek van joga eldnteni, hogy ki , mi . Nem kls mrrendszerrel kell mrni a cselekvseket.

Nem rzsek irnytjk a cselekedeteket, hiszen azokat a cselekedetek hatrozzk meg. Elbb cselekszem, aztn vannak rzseim a cselekvssel kapcsolatban.

Az emberi termszet ltezse:

- Adottsg, ami cselekvsre indt, ott van minden cselekvsnkben.

S. ezt visszautastja – ilyen nincs, de lehet hajlam vagy kpessg, de ezek rtktelenek, amg valamilyen cselekvsben meg nem nyilvnulnak. Pl.: hiba van valakinek j zenei hallsa, attl mg nem lesz zsenilis zeneszerz, pedig a kpessg megvan benne, de a cselekvsei ltal azz vlik.

Az egzisztencialista irodalmat eltlik.

S. reagl r: nem az a baj, hogy alantas hsk szerepelnek bennk (hiszen Zolval nem volt gond), hanem, hogy ezek az emberek gy vannak brzolva, hogy felelsek azrt amilyenek (Nana nem tehet arrl amilyen). Ez megrmiszti a kritikusokat s az olvast. Az egzisztencialista rk nem mentik fel a figurikat, mind egytl egyig bns.

S. fellp az ellen, hogy az embernek ltezik fogalma az ember ltezse eltt. Ha az embert Isten teremtette, akkor ltezett egy emberfogalom, aminek a mintjra alkotta Isten az embereket.

A 18. sz.-i francia ateistk megtartottk azt az elgondolst, hogy az ember fogalma megelzi az ember egzisztencijt. S. szerint ez egy olyan maradvny, amit fel kell szmolni.

A POZITIVISTK:

Quine: inkbb analitikus filozfus

Russell: a (logikai) pozitivizmus els kpviselje

Ketts szempont: (asszem az rsa)

- tanknyvszer msodirodalom

- dokumentum is: dokumentlja az r eszmit

2 hres eszme:

- A tuds ketts elmlete:

- lers rvn szerzett

- ismeretsg rvn szerzett

- Russelli elmletek (a tuds ketts elmletn bell)

A tuds ketts elmlete:

- Ismeretsg rvn szerzett tuds:

Vannak olyan adatok a megismersben, amelyek a tovbbi megismers alapjai. Ezekkel kzvetlen megismersben vagyunk.

Az elmnkben lv kategrik az univezlk.

R. szerint ltezik klvilg (ugye a szolipszizmus szerint csak n ltezem s nincs klvilg, minden, amit ltok az csak a kpzetem – ez cfolhatatlan)

R. azt mondja, hogy ltezik egy rajtunk kvlll vilg s ez egy sztnszeren megjelen hit, amely abbl a bizonyossgbl addik, hogy vannak az elmmben rzelmi adatok is. Ez viszont csak hit, nem bizonyossg. Csak a ltemrl van bizonyossg, ezzel kzvetlen ismeretsgben llok.

Ennl a rsznl lankadt a figyelmem, ha nem rtitek az nem a ti hibtok, n se rtem.

Bizonyossg kategrijba tartozik:

- rzett adataim

- ezekrl szl eszmim (gondolataim, ideim)

- emlkkpek (ltezik ugye rzett meg szlelt adat – ha becsukom a szemem ezek emlkk vlnak)

- ltalnos fogalmak (elmmben vannak, Locke-i idek)

- Lers rvn szerzett ismeret:

- fizikai trgyakrl

- msok njrl

ltalnos fogalmak segtsgvel vgezzk.

A lers funkcija, hogy a fizikai trgyakat s msok njt hozzfrhetv tegye szmunkra.

A fizikai trgyak jellemzi:

- fggetlenek az rzkelsnktl

- trben mozognak (a trben elfoglalt hely mozog egytt a trgyakkal)

- rzkelhet tulajdonsgaik vannak (de a valsgban mondjuk nincs sznk, mert az rzett adat csak a tudatunkban van)

Na, most egy bonyolultabb rsz jn (vagy csak nekem bonyolult?)

Ltezik egy olyan individuum, aki

- megrta a Waverley-t

- klt volt

- s nincs belle tbb

Ez lenne Walter Scott.

Htha matematikailag jobban megy:

Minden x-re igaz az olyan y, hogy:

- rta a Waverley-t

- klt

- x = y

Az lltsok finom szerkezett gy lehet meghatrozni, hogy prediktumot lltunk egy individuumba. 2 fle individuum nv van:

o tulajdonnv (Jnos)

o a nv s az egyed kzti kapcsolat nem konvencin nyugszik. Pl.: a jelenlegi magyar kirly – a szavak jelentse alapjn tudjuk hogy kirl van sz. Univerzlk (ltalnos fogalmak): magyar, kirly – ezek metszete jelenti azt a bizonyos szemlyt.

Quine: (kb. 4 perc maradt r)

F gondolata: ne szaportsuk feleslegesen a ltezket.

Mit jelent az, ha az ajtban megjelenik egy kopasz vagy/s szakllas ember?

Mieltt megjelent volna meg volt a lehetsg, hogy az ajtban vagy egy kopasz vagy egy szakllas ember jelenik meg. Teht van egy lehetsg szerinti kopasz ember s van egy lehetsg szerinti szakllas ember. Na de mi van akkor, ha egy kopasz-szakllas ember jelenik meg? Tk flsleges szaportani a lehetsg szerinti ltezk szmt.

2 kpzeletbeli elmlet:

- MacX – ami egy r ember neve (ugye X helyre brmit behelyettesthetnk)

- Whyman (mirtpasi) – aki a mirtekkel foglalkozik

Ezek ellen lp fel Q., mert szaportannk az ilyenekkel a lehetsges ltezk szmt.

Ez j:

A PEGAZUS NEM LTEZIK. Ez az llts mire vonatkozik? A pegazusra? Hiszen az nem ltezik… hogy llthatnnk brmit is egy olyan dologrl, ami nem ltezik…

A ltezsi kijelentsek nem a dolgokrl szlnak, hanem a szrl, nyelvi kifejezseink rendszerrl.

 
Szmll
Induls: 2007-12-03
 
ra
 
Egyb
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!