Jegyzetek - 1. félév
 
Jegyzetek - 2. félév
 
Jegyzetek - 3. félév
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Filozófiatörténet
Filozófiatörténet : Locke

Locke

  2007.12.27. 18:45

...

 

John Locke

 

A kinyilatkoztatás az igazság legfőbb megfogalmazása, mely megfellebbezhetetlen, nem kell bizonyítani, nem kell az ész ítélőszéke elé állítani, akkor is igaz, ha az ész hamisnak ítéli.

Locke szerint a földön nincsen kinyilatkoztatás, ezért az észre kell hagyatkozni, ami azzal jár, hogy tévedhetek, kételkedhetek, valamint fellépnek nyelvi és értelmezési problémák. A racionalizmushoz hasonlóan Locke szerint minden érzékelésnek, adatnak meg kell állnia az ész ítélőszéke előtt.

Valamennyi ismeretünk az érzékekből ered, de van egy hatodik érzékelés is: a belső tapasztalás, mellyel a gondolati működésre reflektálok.

Locke az elmét szobához vagy zárkához hasonlítja: egy térbeli képződményben kisebb térbeli képződmények kapnak helyet (mint a szobában a bútorok); az elme ideákkal van bebútorozva, melyek a külső világ érzékelt tárgyainak reprezentánsai (ezen elve miatt Locke-ot szokás reprezentacionalistának hívni). A kérdés tehát: az ideák hasonlítanak-e a tárgyakra, melyeket képviselnek?

Az elme hasonlítása a camera obscurához (eredetileg sötét szoba, oldalán kis lyukkal, melyen beszűrődik a fény és a szoba falára a kinti világ képét vetíti fejjel lefelé – az első fotókísérletek egyike): bent félhomály uralkodik, a bejutó napfény ahol élesen esik be, jól megvilágítja a szoba tárgyait, a többi, szórt fény azonban félhomályt teremt a szoba jó részében. (Figyeljük meg, hogy Locke elméjét „kívülről” szemléli!)

Az elmében jótékony (!) félhomály uralkodik (Descartes elégedetlen ezzel a félhomállyal, szerinte csak az éles fényben látszó a tudás, a többit el kell vetni (Locke-hoz hasonlóan evidensnek azt tartja, amit clare et distincte, vagyis világosan és elkülönítve ismerek), mert veszélyt jelent, akár az üdvözülésemre). Evidensen tudható dolog nagyon kevés van, a cogito ergo sum-on kívül: csak a matematikai (beleértve a geometriai) tételek és néhány erkölcsi tétel az, amit bizonyítani lehet.

Az ismeretnek 2 fajtája van: a tudás és ami ezen kívül esik (= ítélés). A tudás az, amikor a tételhez bizonyosság társul (e nélkül legfeljebb ítélés lehetne). A tudásnak is két fajtája van:

  • intuitív tudás: elsődleges; két idea megegyezését/meg nem egyezését elme közvetlenül belátja (vagyis elég együttesen szemlélni őket), pl.: a körív kisebb, mint a kör.
  • demonstratív (racionális) tudás: két idea megegyezésének/különállásának bizonyossága közvetítő tagok révén; a közvetítő tagok: megannyi intuitív tudás. Pl.: vesszük egyfelől három szög, másfelől két derékszög ideáját (régen így fejezték ki azt, hogy a háromszög belső szögeinek összege 180°, vagyis „két derékszög”), és bizonyítás útján belátjuk, hogy megegyeznek.

John Locke:

 

A cselekvéseinkhez szükség van az ész használatára. Ki kell választanunk a jót és ez csak az ész segítségével valósulhat meg. Persze ehhez tudni kell, hogy mi is az a . A jót és rosszat tudni kell elválasztani egymástól.

 

Descartes:

Teljes bizonyosságú ismeretek állnak a rendelkezésünkre – így teremtett meg minket Isten.

 

Locke szerint Descartes (a továbbiakban D.) következtetése túlzó és hiányos. Az alapján ítélnek meg minket a túlvilágon, hogy képességeinket milyen módon használtuk fel eviolági életünkben. A D.-i megismerés modell nem vezet eredményhez, hiszen D. szinte indent elvet.

Locke szerint az az igazi bűn, ha valamelyik képességünket nem használjuk fel az ismereteink kitágítására.

 

 

Ismeretnek 2 fajtája van:

 

-         Tudás

o       Racionális: demonstratív tudás (mat. geo. tételek). 2 idea megegyezésénél: egyik a másikról állítható pl.: minden sas madár. 2 idea megegyezésén alapul egy ismeret pl.: a háromszög belső szögeinek összege = két derékszög összegével. Kellenek közvetítő közegek.

o       Intuitív: bizonyosság (bizonyosság nélkül nincs tudás) pl. a körív kisebb, mint a kör, ez ugye közvetlen belátás. Az intuitív tudás alapvetőbb, mint a demonstratív.

-         Ítélés: nem biztos, de igaznak véljük. 2 idea megegyezése vagy meg-nem-egyezése. A valószínűség az ítélés alapja. A tagadásához képest tartjuk valószínűbbnek az idea kapcsolatot. Pl.: vörös az ég alja, eső lesz ma-holnap. A két jelenség vajon tényleg összefügg? Valószínűbb, hogy eső lesz, minthogy nem. Mi alapján kell a valószínűséget vizsgálni?

o       Saját tapasztalat alapján

o       Nem saját tapasztalat szerint (ebből van több)

Mérlegelni kell: ha egy tanúbizonyságot meghallgatunk, akkor a korábbi tapasztalatainkkal össze kell vetni. És azt is mérlegelni kell, hogy az akitől halljuk mennyire megbízható.

Úgy használjuk a tudást, hogy a bizonyosság nincs benne a fejünkben – ítélés. Pl.: Pitagorasz-tétel: ismerjük, de nem tudjuk már bizonyítani. Lemértük, hogy tényleg 100 fokon forr a víz?

 

Itt jön valami jótékony félhomály… bealvás

Valami mintát állít fel, hogy tudjuk, hogy mihez kell közelíteni, ha csak ítélünk. Hogy mennyire közelítettük meg a tudást…

 

A tudás hasonlatos a látáshoz. Részben szükségszerű…

Ha egy havas mező van előttünk, akkor nem láthatunk egy zöld rétet – ez elég logikus

De azt eldönthetjük, hogy kinyitjuk-e a szemünket. Becsukott szemmel azt gondolunk és látunk, amit csak akarunk, és ha becsukjuk a szemünket, akkor az éppen látott dolgot megsemmisítjük – ez nagyon tetszikJ

 

 

 

 
Számláló
Indulás: 2007-12-03
 
Óra
 
Egyéb
 
Naptár
2024. December
HKSCPSV
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?