Norvgia - valls
2008.01.03. 21:15
A norvg egyhz
A norvg egyhz protestns llamegyhz, feje a norvg kirly, legfelsbb trvnyhozi testlete pedig a Storting. A kirlyi csald kteles gyakorolni az evanglikus-luthernus vallst.
Az egyhz ltalnos kormnyfelgyeletrt gyakorlatilag a Kirly az llamtancsban felels. Az adminisztratv felelssg a Kulturlis s Vallsgyi Minisztrium, mg az egyhzat rint jogszablyok megalkotsrt s a kltsgvetsrt a Storting (norvg orszggyls) felel. A pspkket s fespereseket a kormny nevezi ki. Az egyhz legfels testlete az ltalnos zsinat.
Norvgia rmai-katolikus orszg volt egszen a reformciig, amikor 1537-ben kirlyi rendelettel protestns hitre trt. Az 1700-as vekben a norvg egyhz a Nmetorszgbl kiindul luthernus bredsi mozgalom, a pietizmus hatsa al kerlt, mely az egynre irnyult, valamint a hit s a cselekedet kztti kapcsolatot hirdette. A konfirmci bevezetsvel (1736) s a npfiskolk elindtsval (1739) a pietistk megprbltk a keresztny hitet s etikt az egyn letbe emelni. A norvg pietistk ebben az idben aktv misszionrius tevkenysget folytattak, klnsen Grnlandon s a szmik lakta norvg terleteken.
A XVII. szzad elejtl egyre nagyobb teret hdtott az ortodox evanglikus vallsfelfogs, s hossz ideig a Norvg Egyhz volt az egyetlen trvnyesen engedlyezett felekezet. A XIX. szzadban klnbz bredsi mozgalmak sprtek t Norvgin, s laikus igehirdetk, azaz papi kpzssel nem rendelkez, fel nem szentelt hittrtk a hivatalos vallsi krk hozzjrulsa nlkl kezdtk el magyarzni a biblit. A laikus igehirdets tilalmt 1842-ben oldottk fel. A luthernus megjulsi mozgalmaknak ksznheten a pietizmus a XIX. szzadban mg ersebb lett, s felemelte hangjt a felszentelt papok hitlet irnti kzmbssgvel szemben. Ennek kvetkeztben a norvg egyhz, a dn s svd egyhzzal ellenttben, szorosan sszefondott a pietizmussal s az erteljes laikus mozgalmakkal.
A norvg papsg fokozatosan a laikus mozgalmak ltal hirdetett eszmnyek s a konzervatv keresztny felfogs hatsa al kerlt. A XX. szzadban a norvg keresztny krket a liberlis s konzervatv szrny kztti feszltsg jellemezte, mely elssorban a trtnelmi bibliakutatsokrl vallott eltr nzetekbl fakadt. 1980 ta azonban az egyhzi gyekkel s teolgiai nzetekkel kapcsolatosan bizonyos fok vltozatossg figyelhet meg.
A laikus igehirdets trvnyess ttele lehetv tette ms szabad keresztny egyhzak megjelenst is. Ezek kzl a pnksdista mozgalom a legjelentsebb, tovbb a Szabad Evanglikus-Luthernus Norvg Egyhzat s a Baptista Norvg Unit kell mg megemlteni. Az 1850-ben jra alaptott rmai katolikus egyhz hveinek szma is nvekszik.
Hitlet Norvgiban
Norvgiban az evanglikus-luthernus egyhz kpezi a hivatalos protestns llamegyhzat. Br az llam s az egyhz nem vlt szt, az 1964-es alkotmnymdosts minden Norvgiban l szmra szavatolja a szabad vallsgyakorls jogt. A klnbz kisebbsgi csoportokhoz tartoz tz norvg llampolgrbl kilenc tagja az llamegyhznak.
Norvgiban a valls gyakorlsa tbbnyire a magnszfrhoz tartozik. A lakossg nagy rsze fontosnak gondolja a vallst, ez azonban nem nyilvnul meg a szervezett vallsi kzssgekben val aktv rszvtelben is. A lakossg mintegy 88 szzalka tagja a norvg llamegyhznak, azonban csak 10 %-a vesz rszt havi egy alkalomnl gyakrabban istentiszteleten vagy ms hitlethez kapcsold rendezvnyen.
A lakossg mintegy 5,9 szzalka egyb vallsi kzssg tagja, 6,2 szzalka pedig nem tartozik semmilyen vallsi felekezethez. Az llamegyhzon kvl a legnagyobb vallsi s vilgnzeti csoportosulsok sorrendben: a humanista mozgalom, melyet a Norvg Humanista Trsasg (63 000) kpvisel, az iszlm (60 000), a pnksdista mozgalom (45 000), a rmai katolikus egyhz (40 000), az evanglikus-luthernus szabad egyhz (20 000), a metodistk (13 000) s nhny kisebb szabad egyhz.
A norvgok 1000 krl trtek t a keresztny hitre, mellyel viking portyik s a keresztny Eurpval val kereskeds sorn kerltek kapcsolatba. Az angolszsz egyhz ltal irnytott misszionrius tevkenysg, tovbb nmet s dn hittrtk segtettek abban, hogy a keresztnysg teret hdtson az szaki mitolgia isteneivel s a szmik termszetimd vallsval szemben.
A keresztny Norvgia a rmai katolikus egyhzhoz tartozott az 1537-ben bekvetkezett reformciig. 1842-ben feloldottk a laikus igehrdets tilalmt, s egy sor szabad egyhzi mozgalom, a norvg egyhzon bell pedig egy ers laikus szervezet jtt ltre. Ennek kvetkeztben a norvg egyhz a konzervatv hitrtelmezsek s az aktv misszionrius mozgalmak ersd hatsa al kerlt.
Ms kzssgek
Az utbbi vtizedekben egy sor ms vallsi kzssg jelent meg Norvgiban. Az alkotmny 1964-ben mdostott 2. paragrafusa teljes vallsi szabadsgot szavatol Norvgiban, s 1969 ta llami tmogatst kap minden bejegyzett egyhz vagy vilgnzeti kzssg. Ez a kt tnyez vallsi soksznsget s nagyfok tolerancit eredmnyezett Norvgiban. Az eltr vallsi kzssgek klcsnhatsa ma mr klnbz frumokon tapasztalhat.
A legnagyobb vilgnzeti kzssg a Norvg Humanista Trsasg, mely a keresztny letformhoz kapcsold szertartsok humanista alternatvjt nyjtja tagjai szmra, ilyen pldul a polgri konfirmcis program is. A trsasg aktivan vesz rszt abban a vitban, mely az iskolkban jelenleg tantott keresztny vallsi nevels alternatvjrl folyik.
A vilgvalls ms felekezetei, klnsen az iszlm, az elmlt nhny vtizedben sokkal ltvnyosabban jelennek meg a norvg kzletben. 55-65 ezerre tehet a Norvgiban l muszlimok, fleg siita arabok szma. Valamivel 6 000 fltt van a regisztrlt buddhistk szma, legnagyobb rszk Vietnmbl szrmazik. Mintegy 1 500 hindut tartanak nyilvn, s a tbb mint szz ves mlttal rendelkez zsid kzssg megkzeltleg 1 000 tagot szmll.
A kisebbsgi vallsi csoportok kpviseli szmra a legvitatottabb vallspolitikai krds az iskolai vallsi nevels. A norvg llamegyhz elrsai szerint minden kzoktatsi intzmnyben a keresztny katekizmust kell tantani. Az elmlt vekben azonban nhny szabad egyhz s alternatv vilgnzeti csoport magniskolkat alaptott.
|