Jegyzetek - 1. félév
 
Jegyzetek - 2. félév
 
Jegyzetek - 3. félév
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Filozófiatörténet
Filozófiatörténet : Platón

Platón

  2007.12.27. 13:53

...

PLATÓN: AZ ÁLLAM

 

Dialogikus formában íródott: szereplők között párbeszéd folyik, de a szereplők nem egyenrangúak, hanem a dialógusok főszereplője Szókratész (akinek filozófiájával szinte csak itt találkozhatunk, ezen kívül jelentősebb egyedül Xenophón: Emlékezések Szókratészről c. műve).

Platón-Szókratész műfaj: korai dialógusok közel állnak eredeti Szókratész-filozófiához, de Platón fejlődésével eltávolodik ettől, innentől kezdve Szókratész Platón szócsöve lesz

Platón feldolgozza a megelőző filozófiai hagyományt, integrálja azt saját nézetrendszerébe; akikre reagál:

ˇ        Pardemidész: filozófiája, hogy a létező egy és mozdulatlan – a nem létezőre gondolni sem szabad, de nem is lehetséges. Különbség van a tapasztalható és a valódi világ között, a megismerés nyelvi-logikai eszközökkel történik, de csak a létező az, ami megismerhető.
A létező egy, mert: ha 2 részre oszlana, akkor valami el kéne, hogy válassza; ha ez a valami egy létező dolog, akkor nem választhatja szét a létezőt, mivel annak a része, ha viszont nem létező, akkor nincs
J, tehát a létező: egy.
Ez a felfogás hasonlít Zédón látszat-ellentmondásaihoz, pl. a gyorslábú Akhilleusz és a teknősbéka esete: elméletben ha Akhilleusz akármilyen kis előnyt ad a teknősnek a futóversenyben, sohasem érheti utol, mert előbb be kell hoznia a teknős előnyét, de mire behozná, a teknős már – ha csak kicsit is – továbbhaladt, így ezt megint be kéne hoznia. Tehát a folyamat a végtelenségig ismétlődik; ez az ellentmondás a tapasztalati és az értelmi megismerés között (mert ugye a tapasztalat az, hogy Akhilleusz seperc alatt beéri és lehagyja a teknőst). Pardemidész és Zédón elméletei képezik Platón ideatanának alapját.

ˇ        Hérakleitosz: Platón kritizálja elméletét, miszerint minden mozog és örökké változik + a tűz a legfőbb akhé (őselv), ez a világ logikai mintája (hiszen megfoghatatlan, állandóan változik – „nem lehet kétszer ugyanabba a patakba lépni”). Platón szerint az értelmi próbálkozás a megismerésre ez alapján eleve kudarcra lenne ítélve, mivel nem lenne mit megragadni; szerinte a tapasztalati világ létezői valóban állandóan mozognak, változnak, de a megismerés során nem a változó létezők, hanem a bennük megtalálható, állandó lényeget ragadjuk meg gondolati úton (mivel ez nincs alárendelve a tapasztalati világ változásának).
Az így szerzett ismeret a tudás (mert amit megismertünk, az később sem változik meg, nem kell állandóan átértékelni) – a tudás a létezőre, a nem tudás a nem létezőre irányul. A tudás értelmi képességünk, de csak igazi filozófusok tehetnek rá szert, akik meg tudják különböztetni a valódi lényeget a látszattól – mert a látszat ismerete nem valódi tudás, hiszen az változik: ez a „vélekedés” vagy „sejtés” (de persze ez több a nem tudásnál, hiszen az a nem létezőre vonatkozik). A valódi megismerés túllép a sejtésen; pl. nem lennének szép dolgok, ha nem létezne maga a szépség – a megismeréshez pedig ezt kell meglelni.

 

Nem csak olyan létezés van, amely az érzékszerveinkkel tapasztalható, van egy másik alakja is (minden fogalomnak).

A különálló létezőből részesülnek az érzékszerveink.

Általános fogalmak: IDEÁK

 

Platón a lélekvándorlást elfogadta (itt az egyiptomi hatás érvényesül).

A lélekvándorlás gondolata majd Descartesnél lesz fontos. Platoónál a lélekvándorlás kedvező és pozitív elmélet, mert megalapozza evilági létünk és tevékenységünk felelősségét, gondolni kell a következményekre (a szerint születünk újjá, hogy hogyan éltük le az előző életünket).

 

Platón megállapítja, hogy a világban látható szép és jó dolgokat akkor látjuk igazán, ha észrevesszük a mélyebb gondolati tartalmat is – ezt is ismerni kell. Ismerni kell még a vonatkoztatási pontokat és szempontokat, amelyekhez képest helyezkednek el a szép és jó dolgok a világban. Vannak olyan emberek, akik a gondolati tartalmat nem is akarják felismerni, de ilyen emberek nem is képesek irányítani az államot. Látni kell az ideákat (gondolatokat, eszméket).

Őrök: a társadalom irányítói, feladatuk: a jó ideáját kell tanulmányozniuk.

 

Van-e a megismerésnek számunkra hasznos vonatkozása?

Nem, mert nem vesszük észre a mélyebb tartalmat, így tök fölösleges törekedni a megismerésre, mert nem vezet a felismerés boldogságához. Így a felismerés semmire sem jó.

 

Sok idea van, de mind a jóhoz viszonyítja magát. Van jó a ló ideájában, a szék ideájában… stb. Minden idea részesedik a jó ideájából, ha nem részesedik, akkor nincs értelme

 

Arisztotelész anyag és forma elmélete: a világ egy passzív anyag, ami az ideáktól kapja a formáját. Arisztotelész Platón elgondolásához készít keretet.

 

Platón nap hasonlata:

Mint ahogy a nap megvilágítja/láthatóvá teszi a látható dolgokat, úgy a jó ideája felismerhetővé teszi a felismerhető dolgokat.

 

Gondolati (eszmei) megismerés

Érzékelhető dolgok                              Csak megismerhető, de nem érzékelhető

dolgok (gondolati megismerés)

 

 

Párhuzamosság figyelhető meg Platón szerint:

Megvan a látható dolog és a látó szerv, a szem. Megvan a látás képessége (a szemben) és a láthatóság képessége. De még hiányzik egy közeg: a fény (közvetítő közeg, ami a napból ered)

                                 

                               LÁTÁS

 

Megvan a megismerés tárgya és megvan a lélek. Megvan a megismerhetőség képessége és megvan a megismerés képessége is a lélekben. A közvetítő közeg az igazság.

                                                          

                                                FELISMERÉS

 

Ha létrejön a megismerés, akkor beszélhetünk igazságról.

 

Honnan ered az igazság?

A fény a napból ered → az igazság  jó ideájából (a jó ideájából részesülnie kell annak a dolognak, amit megismerünk).

Más a jó és más a jó szülötte (pl. igazság).

 

 

Osztott vonal hasonlat:

4 féle lehet a megismerésünk tárgya és 4 féle a megismerő képesség (birtokosa a lélek).

 

 

Elgondolható dolgok (ideák)

Axiómák: nem végső fogalmak, hanem visszavezethetők alapabb fogalmakra, fel kell ezeket bontani, ez a dialektus felismerés

 Matematikai (axiómákból kiindulva, bizonyításon keresztül) és geometriai felismerés (képekből kiindulva és képszerűen is megjelenik a felismerés)

 

 

 

 Látható és érzékelhető dolgok

Tükröződés (vízfelületen vagy üvegen, sima fényes felületen is).  Tükörképek vagy másolatok ezek.

 A tükörképek eredetiei vannak legalul.

 

 

 

Egy idea sok példányban valósul meg. Pl. sok ló van a világon, de ló ideája csak egy.

 

A megismerés 4 féle képessége:

- ész képessége: dialektikus módon megismerjük az alapvető fogalmakat

- értelem képessége: matematikai és geometriai felismerés

- hit képessége: tükröződések

- találgatás képessége: tükröződések tárgyai

 

Mi a különbség a hit képessége és a találgatás képessége között?

Jó példa rá a Barlang hasonlat:

 

Az emberek a barlang kijáratának háttal ülnek. A barlang falán árnyak mozognak. Olyan, mint a mozi. A tűz biztosítja az árnyképek megjelenését. Az emberek háta mögött van a tűz, és a vetítővászon a barlang fala. A film: a tűz és az emberek között egy út vezet, ami elé egy falat húztak fel. Itt különféle személyek járnak, akiknek csak a feje látszik a fal miatt. Ezek az emberek a fejükön faragott képeket és szobrokat visznek. Ez a mozifilm.

 

Platón feloldja a hasonlatot: mi vagyunk a barlanglakók, a mi világunk vetül ki.

 

A hasonlatban dupla rejtjelezés van:

1. A valódi figurákból árnyak lesznek, olyan mint a bábjáték (a hordozott szobrokból) Erre épül a 2. szintű rejtjelezés

2. A valódi világban vannak olyan alakok, amiket egyáltalán nem látnak (a tárgyakat hordozó embereket, akik megbújnak a fal mögött)

 

3. szűrő: nem mindegy, hogy melyek azok a tárgyak, amiket nem látnak → ezek jelentős dolgok, mint pl. a mozgatók (a tárgyakat hordozók). Ezek utalnak az igazi, lényeges okokra, amiket nem mindenki képes észrevenni és ezeket még árnyék formájában sem látják.

 

Mit hallanak a barlanglakók és ezek milyen forrásból származnak?

- A mozgatók (akik a tárgyakat mozgatják) hangokat adnak ki, de a barlanglakók nem közvetlenül hallják ezeket a hangokat, hanem visszaverődések formájában. Platón szerint a falakról verődik vissza a hang, ez az alacsony fal miatt van, ami mögött a mozgatók elrejtőznek. Platón az árnyakra a görög tükröződés szót használja.

 

A közönség (barlanglakók) le van kötözve a nyakuknál és a lábuknál. Egy idő után egyeseket feloldoznak. A felszabadított barlanglakók elindulnak kifelé, észreveszik a valódi tárgyakat: a tüzet, a mozgatókat. A barlang kijáratához egy meredek út vezet (ez szimbolizálja a felemelkedést), de ez az út nemcsak meredek, hanem göröngyös is. A felszabadított barlanglakónak esze ágában sincs végigjárni ezt az utat, de mégis kijut. Hogyan? Húzzák, vonszolják őt. Nem a saját akaratából megy ki a szabadba. A szeme nem bírja a nagy fényt, ezért először homályosan majd tisztábban lát.

 

 

Egyre több a fény:

 

Milyen tárgyakkal találkozik a barlanglakó?                      

- a csillagokat szemléli                                                       

- fényes tárgyak felületén a tükröződéseket                       

- a tükörképek eredetieit                                                     

- a Napot (legvégén, legfőbb jót)                                        

 

Hogy ezeket megismerte a barlanglakó, már nem szeretne visszamenni a barlangba. Kényszeríteni kell őt (megint), hogy visszatérjen és segítsen felvilágosítani a társaikat, de bolondnak tartják őt és megvetik a többiek.

A mi életünk is olyan, mint a barlanglakóké.

 

 

 

 
Számláló
Indulás: 2007-12-03
 
Óra
 
Egyéb
 
Naptár
2025. Augusztus
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?