A magnhangzk (kiselads)
2007.12.04. 13:45
Kiefer Ferenc: Magyar nyelv, Akadmiai Kiad, 2006
A magnhangzk (Siptr Pter, 28-34. oldal)
A magnhangzk
A magnhangzkat a kvetkez tulajdonsgaik alapjn csoportosthatjuk:
q a nyelv vzszintes mozgsa, azaz ells, kzbls vagy hts elhelyezkedse szerint: ellkpzettek (i, , e, , , , , ) s htulkpzettek (u, , o, , a) Az „-t” az ellskhz kzelebb kpezzk, de nyelvi viselkedse alapjn a htulsk kz kell sorolnunk.
q az ajkak kerektett vagy kerektetlen alakja szerint: kerek (, , , , u, , o, ) s kerektetlen (i, , e, , ) Ezttal az „a” besorolsa krdses, beszdbeli megvalstsa enyhn kerektett, de ebbl nem felttlen kvetkezik, hogy a kerek magnhangzk kz tartozik.
q a nyelv fggleges mozgsa, azaz fels, kzps, als llsa szerint: a nyelvlls ms szval nyltsg; legzrtabb (, , ), ezeknl kicsivel nyltabb (i, u, ), ezutn kvetkezik (, , ), majd (o, ), ennl is nyltabb (e, a) s a legnyltabb magnhangz (). A krds, hogy rdemes-e hat nyltsgi osztlyt megklnbztetnnk. A hossz s rvid magnhangzk prjai kvetkezetesen ms-ms nyltsgot mutatnak. Az -flk s az i-flk kztti nyelvllsbeli klnbsg elhanyagolhat, ugyangy az „, ”, „o, ” illetve az „a, ” kztti klnbsg is a hossz-rvid szembenlls szmljra rhat. Az „” viszont kzps, az „e” pedig als nyelvllsknt addik. Ha azonban berjk kt nyltsgi csoporttal, akkor megklnbztethetnk fels (i, , , , u, ) s nem fels (a, , e, , o, , , ) magnhangzkat.
q a hang hossz vagy rvid idtartama szerint: a 14 magnhangz 7 hossz-rvid prba rendezdik.
A magyar magnhangzk krben a hrom legfontosabb vltakozs a magnhangz-harmnia, a hossz-rvid vltakozs s a magnhangzk kiesse s/ vagy betoldsa.
A magnhangz-harmnia
A magyar hangtan taln legrdekesebb jelensge az, hogy a magnhangzk ell-, htulkpzettsg szempontjbl harmonizlnak. E harmnia rvnyessgi tartomnya a sz, de ebbe nem rtjk bele az sszetteleket (pl. narancsl, kpor, tkt). A tveken belli harmnia elnevezse hangrend, a toldalkok ehhez val alkalmazkods illeszkeds. A magyar magnhangz-harmnia az gynevezett t-szablyozta tpusba tartozik, ami azt jelenti, hogy a t harmonikus rtktl fgg a toldalk harmonikus rtke, nem pedig fordtva. A toldalkok legtbbje vltakoz toldalk, azaz a magnhangzja kpes harmonikus vltozsokra, s gy a thz a megfelel vltozatban illeszkedik.
~ (lb- ~ fej-)
u ~ (hz-unk ~ kert-nk)
~ (vr- ~ kr-)
~ (vr-n ~ kr-n)
a ~ e (hz-ban ~ kert-ben)
Az o ~ ~ e esetben hrom tag vltakozik: az e olyan tvek utn jelenik meg, amelyeknek utols magnhangzja ells kerektetlen. Ezt a jelensget kereksgi harmninak nevezzk.
Harmnia szempontjbl klnbz ttpusok lteznek. F osztlyoz ismrvk az lesz, hogy a t utols magnhangzja harmonikus-e vagy semleges. A harmonikus tveken bell megklnbztetnk egyszer harmonikusakat s kevert-harmonikusakat. Az egyszer harmonikus tvek magnhangzja mind htulkpzett (pl. hz, kupa, koszor), vagy mind ellkpzett (pl. tz, tkr, kszr). A kevert-harmonikus tvek azok, amelyekben mindkt harmniaosztlybl vett magnhangzk megtallhatk (pl. sofr, allr, kosztm, amba).
A semleges tvek osztlyt azok a tvek alkotjk, amelyeknek utols sztagjban semleges magnhangz ll. Ezek is tovbb oszthatk egyszer semlegesekre (pl. vz, szegny) s kevert-semlegesekre (pl. veg, rvid, kkny).
A toldalkok alakjt a t utols nem semleges magnhangzja hatrozza meg. sszefoglalva teht a kvetkez tosztlyokat lltottuk fel:
|
Ellkpzett toldalkok |
Htulkpzett toldalkok |
Egyszer harmonikus tvek |
tz |
hz |
Kevert-harmonikus tvek |
sofr |
nansz |
Egyszer semleges tvek |
vz |
hd |
Kevert-semleges tvek |
veg |
tnyr |
A hosszsgi vltozsok
A magnhangzk hosszsga kt szablyszersg szerint vltakozik: az egyik az als magnhangz nylsa, a msik a tmagnhangz-rvidls.
A toldalkolt alakokban az alaktani hatr eltt ll als nyelvlls magnhangzk szablyosan megnylnak (pl. fa→ ft, epe→ eps). A tmagnhangz-rvidls csak bizonyos tvekben s bizonyos toldalkok eltt zajlik le. Megklnbztetnk vgsztagi s belsztagi tmagnhangz-rvidlst (pl. miniatr→ miniatrizl).
Magnhangzk kiesse s betoldsa
Ennek a jelensgnek kt f terlete van: az egyik a sztn kvli, azaz a t s a toldalk kztti magnhangzkat rinti (ezek a kthangzk), a msik a tvn belli, azaz a t utols sztagjban megjelen magnhangzkat rinti (ezek az ingatag tmagnhangzk). A kthangzk rendesen kzps nyelvllsak s hrmas vltakozst mutatnak, akrcsak a –hoz/-hez/-hz tpus toldalkok (pl. gz-ok, bz-k, rs-ek). Vannak olyan tvek is, amelyek az utnuk ll kthangzt als nyelvllsv teszik (pl. hz-ak, fl-ek, gzok-at), ezek a nyittvek. Az ingatag tmagnhangzknl bizonyos tveknek kt vltozatuk van: egy teljesebb s egy (egy sztaggal) rvidebb. A ktfle talak abban klnbzik egymstl, hogy az egyik kt mssalhangzra vgzdik, mg a msikban e kt mssalhangz kztt egy magnhangz ll. Ez a magnhangz mindig rvid, s rendesen az o ~ ~ e vltakozst mutatja, akrcsak a nem-nyitt utni kthangzk vagy a –hoz/-hez/-hz tpus toldalkok. Pldk:
btor ~ btr-
tkr ~ tkr-
lepel ~ lepl-
trl ~ trl-
izom ~ izm-
haszon ~ haszn-
tcsk ~ tcsk-
dolog ~ dolg-
|