Norvgia - energia
2008.01.03. 21:17
Villamosenergia
Norvgia a hatodik legnagyobb vzi energia elllt a vilgon. A norvg vzi erm szektort gy terveztk, hogy igazodni tudjon az ermvek termszetes vzutnptlsban jelentkez ingadozsokhoz, tovbb, hogy a termels kvesse az idszakosan vltoz ignyeket. A csapadkosabb vekben sszegyl vizet vztrozkba gyjtik, hogy majd a kevsb csapadkos vekben felhasznljk. Ez a rendszer elsegti a hermvekben termelt villamosenergit hasznl orszgokkal val egyttmkdst. Norvgia s a tbbi orszg kztt vgbemen energiakereskedelem a Nordel s a Nord Pool, a skandinv energia csere-program keretein bell trtnik.
Az elektromos ram irnt mutatkoz nvekv ignyeket hagyomnyosan j vzi ermvek ptsvel elgtettk ki. Az 1990-es vek kzepn azonban kormnydnts szletett kt gzerm ltestsrl. A gzermvek ptst Norvgiban heves vita ksrte, a krnyezetvdk pedig tiltakoztak ellene.
Nukleris energival kapcsolatos kutatsokat is folytattak, de az atomenergia bevezetsre vonatkoz terveket a Storting (norvg orszggyls) 1979-ben elvetette.
Norvgiban a kisfogyaszti ramszolgltats egy 230 s 400 V kisfeszltsg s egy 22 kV nagyfeszltsg hlzaton keresztl trtnik. A nagyfeszltsg orszgos ramhlzatrl regionlis hlozatokra tovbbtjk az ramot, melyet a teleplseken jval alacsonyabb feszltgen tovbbtanak. A nagyobb ermvekbl 300-420 kV feszltsggel kerl az ram a hlzatba, hogy nagy tvolsgokra lehessen szlltani. A klnbz rendszereket egy orszgos ramhlzat fogja ssze, ami megknnyti a bels koordincit s rtkestst, valamint biztostja a vltoz termelsi felttelekkel zemel ermvek optimlis kihasznlst. A szomszdos orszgokba vezet kbelek hasonl koordincit s rtkestst tesznek lehetv az orszg hatrain keresztl.
Energia – trtneti ttekints
Norvgiban mr a kzpkorban hasznltk a vzessek energijt malomkerekek meghajtsra. A XIX. szzad vge fel bekvetkezett villamosts szmos vzelvezet csatorna hasznostst tette lehetv, gy mr az energiaforrstl tvolabb lev zemeket is el lehetett ltni energival. A vzi ermvek megteremtettk a norvg iparosods alapjait.
A XX. szzad elejn a vzi energinak ksznheten olyan energia-ignyes zemek teleptse is lehetv vlt, mint amilyen a mtrgyt elllt Norsk Hydro. A II. vilghbort kveten az eurpai jjptsi folyamat rszeknt klnbz energia-ignyes ipargak telepedtek meg Norvgiban, beindult az alumnium-termels, tovbb az elektrokmiai s elektrometallurgiai ipar. 1910-1925 s 1960-1985 kz tehet a vzi ermvek teleptsnek kt legintenzvebb korszaka.
Az 1960-as vek vge fel Norvgia az olaj-korszakba lpett, s 1975-re mr nett olaj s gz exportl orszgg vlt. Noha jelents nvekeds mutatkozik a termszetes gz termelse tern is, az energiaszektorban az olaj marad az elsdleges nyersanyag.
Az 1973-as olajvlsgot kveten, mind a kltsgtakarkossg remnyben, mind krnyezetkml meggondolsokbl ereden, felledt a nemzetkzi rdeklds a megjul energiaforrsok irnt. Norvgiban olyan j megjul energiaforrsok felhasznlsa merlt fel, mint a hullmenergia, szlenergia, hszivattyk, tovbb a bioenergia olyan j formit kisrleteztk ki, mint a htermelsre hasznlhat klnfle biomasszk, valamint a biozemanyagok (bioetanol s biodzel). Norvgiban a bioenergia kpezi a legsibb energiaforrst, s ftsi clokra a tzifa tovbbra is igen jelents energiaforrs marad.
A II. vilghbort megelzen a lakossg egytde szmra nem volt megoldva az elektromos ramellts, ezrt 1938-ban bevezettek egy llami tmogatsi rendszert, melyet a hbor befejezse utn azzal a cllal lltottak vissza, hogy a szrazfldn minden hztarts csatlakozhasson az elektromos hlzathoz.
A vzi energiaforrsok hasznostsa hatsgi engedlyezshez van ktve. A vzi ermvekkel kapcsolatos engedlyezsi eljrsokrt formailag a Storting (norvg orszggyls), a kormny, az Olaj- s Energiagyi Minisztrium, valamint a Norvg Vztartalkokrt s Vzi Energirt Felels Hivatal (NVE) felels. A nagyszabs vagy vits projekteket ltalban a Storting el terjesztik.
Az energiaszolgltat szektor szerkezete tkrzi a rendszer fejldst. Az ermvek s tulajdonosaik az zemek kzvetlen kzelben telepedtek meg, hogy a helyi ipart energival lssk el, s elektromos ramot juttassanak a trsgbe, illetve hogy vezetkek segtsgvel olcsbb ramot szolgltassanak. Ez klnbz tpus s trsasgi formj kzmvek szles vlasztkt eredmnyezte, melyek tulajdonformjukat tekintve rszben a helyi magnszektorhoz tartoztak, rszben pedig llami vagy nkormnyzati tulajdonban voltak. Ez a sokszn struktra mind a mai napig fennmaradt.
|